Spordimeditsiini osakond Prindi

 

Kehaline aktiivsus ja sportimine on terviseedenduse ja haiguste ennetuse olulised vahendid. Kehalisele võimekusele mittevastava, st ülemäärase pingutuse tagajärjel võivad aga tekkida tõsised tervisekahjustused. Haigestumiste ja vigastuste eripära sportlastel sõltub eeskätt organismi üldseisundist, kuid ka spordialast, väliskeskkonna teguritest ja treeningmetoodikast. Spordimeditsiini kõige olulisemateks ülesanneteks on vältida vigastusi, haigestumisi ja äkksurmajuhte spordis. Seepärast tuleb regulaarset sportimist alustavatel inimestel esmase arstliku kompleksuuringu abil välja selgitada võimalikud vastunäidustused. Regulaarselt treenivatele inimestele on aga vaja korduvate uuringute abil tagada optimaalne kehalise võimekuse juurdekasv ja tervise kaitse. Selle informatsiooni alusel saab leida parimad individuaalsed treeningprogrammid ja jälgida nende mõju sportlase organismile. Kehalise võimekuse ja tervisliku seisundi regulaarne hindamine aitab ka teadlikult mõjustada inimese elustiili ning veenda teda soovitatud kehalise võimekuse suurendamise meetodite tõhususes, jõukohasuses ja ohutuses.

 

Spordimeditsiini osakonnas on oodatud nii tipp-, noor- kui tervisesportlane

 

Tänapäeval eeldab tippsport treenimist suure 150x147-images-stories-tutvustus-sportmed_keskus-aeroobse_toovoime_hinnangu_skaalakoormusega, balansseerides tihti optimaalse ja kriitilise piiril. Ülekoormus ja -treening toovad endaga kaasa töövõime languse ja haigestumiste sagenemise. Kuid juba paarinädalane paus treeningus haiguse või ülekoormuse tõttu mõjustab ettevalmistusperioodi, rääkimata võistlusperioodist. Tänapäeval ei saa suure koormusega treenimisel ja treeningute doseerimisel lähtuda vaid treeneri vaistust ja sportlase enesetundest, hädavajalik on ka sportlase seisundi objektiivne hindamine kindlate parameetrite abil. Need parameetrid iseloomustavad nii koormuse mõju inimese organismile kui ka hilisematele taastumisprotsessidele. Kõik eeltoodu kehtib ka noor- ja tervisesportlaste kohta, kuigi rakendatavad koormused on erinevad.

 

 

Tipptehnoloogia — täpsed andmed 250x110-images-stories-tutvustus-sportmed_keskus-sportmed_keskus_2ning parim metoodika

 

Ainult parimad seadmed võimaldavad saada täpseid organismi seisundit iseloomustavaid andmeid. Spordimeditsiini osakonnas on kasutusel:

 • kardiopulmonaalse funktsionaalse reservi ja kehalise võimekuse hindamise aparatuur - Oxycon Pro (Erich Jaeger, Saksamaa), Vmax 229d Spectra (Sensormedics, USA), Oxycon Mobile (Erich Jaeger, Saksamaa)
 • koormusaegne automatiseeritud elektrokardiograafia – Cardiosoft (GE, USA)
 • koormusaegne arteriaalse vererõhu monitooring – Cardiosoft (GE, USA) ja Cardio Perfect (Holland)
 • GE (USA) veloergomeetrid ning liikurrajad Tecnogym Runace (Itaalia) ja Tread Mat OJK-1 (Telineyhtymä, Soome) - eriti suurte mõõtmetega liikurrada suusatajatele, jooksjatele ning invasportlastele, jalgratturitele mõeldud koormustesti läbiviimise seade (oma rattaga) Cyclus (HP Cosmos, Saksamaa)
 • Erich Jaeger'i, GE ja Sensormedics`i spirograafid ning Sensormedics'i (USA) seade Vmax229d Spectra hingamisfunktsioonide määramiseks
 • jalgade koormusjaotuse analüüsi kompleks Footscan 3D Scientific (RSscan International, Belgia) koos 0,5 m ja 2 m koormusplaadiga
 • isokineetiliste uuringute ja taastusravi kompleks Humac Norm (USA)
 • ultraheliuuringute seade Logiq P6 (GE, USA) tugi-liikumissüsteemi uuringuteks ja ehhokardiograafiaks  SPORDI TERVISLIKULT!

  Enneta ülekoormust ja väldi südamehaigusi!  
  Olete oodatud meie kliinikusse tervisekontrollile!

 

 

 

Kliinikumi üldinfo

 

Telefon 731 8111
E-P kell 08.00 – 19.00

Registreerimine

Taastusarsti vastuvõtule
731 9100

Spordiarsti vastuvõtule
731 9221

Sporditraumatoloogi vastuvõtule
731 9221

731 9100

Töötervishoiuarsti vastuvõtule

731 9110

Koostööpartnerid

Bänner
Bänner
Bänner
Bänner
Bänner
Bänner
Bänner
Bänner

estonia eu logo

EL logod 2